FESTOOL KC 13-1/2-K-FFP FastFix quick-clamping drill chuck (1.5-13 mm) - 769067
72.80 tax incl.
On stock, immediately available. we have 3 products in stock.
blister
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Essential Chuck for Professional Use
  • Versatile: Thanks to the clamping range of 1.5 to 13 mm, you can secure a variety of tools quickly and safely. Suitable for all Festool cordless drills, impact drills and drills (except DR 20 / DRP 20) with a CENTROTEC interface.
Product description
Quickly and securely clamped.
The impact-resistant keyless chuck can be used with all drills and impact drills, as well as drilling and impact drilling machines with a FastFix interface. The drill chuck can be placed on the machine without using tools, and clamped or unlocked by hand. Thanks to the clamping range of 1.5 to 13 mm, various tools can be clamped quickly and safely.
  • Simple installation via FastFix interface
  • Quick clamping mechanism for easy clamping and unlocking by hand
  • Clamping chamfers made of carbide for optimal holding force and low wear
  • With freely rotating protective ring for preventing damage to the workpiece
Ideally suited for
  • Assembly work
  • Drilling and screwdriving
Key features according to our expert
  • Max. clamping capacity: 13 mm
  • Min. clamping capacity: 1,5 mm
  • Drill chuck type: Keyless chuck
  • Drill chuck connection: 1/2"-20 UNF
Specifications / All features
  • Brand: FESTOOL
  • EAN: 4014549204399
  • Supplier number: FESTOOL 769067
Max. clamping capacity
13 mm
Min. clamping capacity
1,5 mm
Drill chuck type
Keyless chuck
Drill chuck connection
1/2"-20 UNF
Holder
FastFix
Clamping range
1.50 - 13.00 mm